Sökmaskinen är ÅA-webbens hjärta. Allt vårt innehåll ligger på endast några tangenttryckningars avstånd. Då du skrivit de första bokstäverna av ditt sökord börjar sökmotorn presentera förslag, som dessutom indelas i olika kategorier. Ju mer du skriver, desto noggrannare blir sökträffarna.

Genvägar

Antagningsgrunder för hälsovetenskaper

Hur kan jag bli antagen till hälsovetenskaper?

Om du vill studera hälsovetenskaper i Vasa ska du söka in till Hälsovetenskaper (Vasa). Ansökan görs genom att fylla i den elektroniska blanketten på studieinfo.fi.

Du har möjlighet att bli antagen till utbildningsprogrammet på basis av något av följande:

  • finländsk studentexamen (eller IB-, EB-, DIA-examen)
  • urvalsprov
  • nordisk gymnasieexamen
  • avlagda studieprestationer vid Öppna universitetet (Öpuleden)
  • avlagda studier inom samma område (överflyttning)

Nedan kan du läsa om de specifika antagningsgrunderna för utbildningsprogrammet. Kom också ihåg att bekanta dig med informationen om allmänna antagningsgrunder och språkkrav i svenska.

Högskolebehörighet

Du kan ansöka om du har avlagt eller under ansökningsvåren avlägger någon av följande: 

  • en finländsk studentexamen 
  • International Baccalaureate-examen (IB), European Baccalaureate-examen (EB), Reifeprüfung-examen (RP), Deutsches Internationales Abitur-examen (DIA) eller Cambridge Advanced International Certificate of Education-examen (AICE) 
  • en sådan yrkesinriktad grundexamen, yrkesexamen eller specialyrkesexamen som avses i lagen om yrkesutbildning (531/2017) 
  • en utländsk utbildning som i landet i fråga ger behörighet till motsvarande högskolestudier 
  • en finländsk högskoleexamen 
  • en utländsk examen som motsvarar minst en finländsk kandidatexamen. 
  • Du kan ansöka också om du har beviljats studierätt för en universitetsexamen i Finland. 

För sökande som avlägger examen under ansökningsvåren beaktas examina enligt följande: 

  • I betygsantagningen beaktas de finländska studentexamina vars uppgifter är tillgängliga för universiteten i Studieinfos prestationstjänst senast 18.5.2027. 
  • I urvalsprovsantagningen beaktas de finländska studentexamina, yrkesinriktade examina och högskoleexamina vars uppgifter är tillgängliga för universiteten i Studieinfos prestationstjänst senast 18.6.2027. 
  • Anvisningar och tidsfrister för EB-, IB- och DIA-examina och utländska examina finns på universitetets webbplats. 

Om du är flykting eller i en sådan ställning som kan jämställas med en flykting kan du läsa mer om ansökan på sidan Sökande med flyktingstatus.

Språkkrav

Du ska kunna påvisa tillräckliga språkkunskaper i svenska redan i ansökningsskedet. På vår webbplats hittar du information om hur du kan påvisa dina språkkunskaper.

Gemensam ansökan: kvoter och studierätter

Bland sökandena till detta ansökningsmål väljs studenterna på följande sätt: 

Om du blir antagen, får du rätt att avlägga kandidatexamen i hälsovetenskaper och magisterexamen i hälsovetenskaper.

Du kan endast ta emot en studieplats som leder till högskoleexamen i en utbildning som börjar samma termin. 

Om du tar emot denna studieplats, upphör dina tidigare studierätter för högskoleexamina på samma eller lägre nivå. Läs mer om bestämmelsen om endast en studierätt.

Gemensam ansökan: antagningssätt

Betygsantagning

Du är med i betygsantagningen om du har avlagt eller under ansökningsvåren avlägger 

  • finländsk studentexamen, 
  • IB-examen, 
  • EB-examen eller 
  • RP- eller DIA-examen som avlagts i Finland. 

I fråga om finländska studentexamina som avläggs våren 2027 beaktas i betygsantagningen de examina och vitsord vars uppgifter universiteten har fått senast 18.5.2027. 

Resultaten av betygsantagningen publiceras senast 28.5.2027 i tjänsten Min Studieinfo. 

Poängsättning i betygsantagningen

Betygspoängen räknas utifrån vitsorden i din studentexamen. Om du har avlagt prov i fler än en av de studentexamina som nämns ovan beräknas dina betygspoäng enligt de prov som ger mest poäng, förutsatt att du har avlagt någon av de nämnda studentexamina i sin helhet. 

Betygsantagningens poängtabeller hittar du på webbplatsen yliopistovalinnat.fi: 

På samma webbplats hittar du kriterierna för rangordning vid samma poäng och reglerna för beräkning av poäng. 

Urvalsprovsantagning

​​​​​​​Du kan delta i urvalsprovet om du inte fick denna studieplats eller en studieplats som motsvarar ett högre ansökningsönskemål i betygsantagningen. 

Om du har avlagt IB- eller EB-examen våren 2027 och har fått en plats i betygsantagningen lönar det sig ändå att delta i urvalsprovet. Betygsantagning som grundar sig på förhandsbedömningarna av IB- och EB-examen är villkorlig. Detta innebär att din studieplats annulleras om dina vitsord sjunker och dina poäng underskrider gränsen för godkännande.​​​​​​​​ 

Resultaten av urvalsprovsantagningen publiceras i tjänsten Min Studieinfo senast 6.7.2027. 

Urvalsprovets struktur och poängsättning 

I urvalsprovsantagning utgörs dina poäng av de poäng du fått i universitetens urvalsprov D. Urvalsordningen bestäms utifrån poängen i urvalsprovet. 

Urvalsprovet omfattar en gemensam del som alla provdeltagare avlägger. Den gemensamma delen mäter den sökandes förmåga att lära sig, förstå och tillämpa kunskaper om sådana ämnesområden och fenomen som är centrala i studierna inom de områden som använder provet. 

Urvalsprovet baserar sig på materialet i provet samt på ett kort förhandsmaterial som publiceras en dag före urvalsprovet, den 7.6.2027 kl. 9.00 på webbplatsen yliopistovalinnat.fi. Materialet i provet och provets förhandsmaterial kan vara på engelska. 

Läs mer om urvalsprovet på webbplatsen yliopistovalinnat.fi. 

Urvalsprov D har också en differentierad del, men hälsovetenskap vid Åbo Akademi använder inte den. Du får en differentierad del att avlägga om du dessutom har sökt till sådana ansökningsmål som använder sig av sådan. Poängen för de differentierade delarna beaktas inte i urvalsprovsantagningen för hälsovetenskap vid Åbo Akademi.

Lärarlämplighetsintervju

Sökande till utbildningsprogrammet i hälsovetenskaper, som planerar att välja inriktningen hälsokunskap (ämneslärare) ska notera att de behöver delta i en lärarlämplighetsintervju. Intervjun ordnas genast i början av läsåret. Godkänt resultat i intervjun är en förutsättning för studier inom inriktningen hälsokunskap (ämneslärare). Kallelse till lämplighetsintervjun sänds ut i slutet av augusti till den e-post du har registrerat i studieinfo.fi. Antagna som inte godkänns i lämplighetsintervjun fortsätter på allmän inriktning inom hälsovetenskaper.

Bild på studentmössa och en ros.

Antalet studieplatser är 12

Antalet studieplatser är 8

Nordiska flaggor.

Antalet studieplatser är 1

Antalet studieplatser är 2

Examensbetyg

Antalet studieplatser är 1