Skriv här det du söker efter!

Kontakta Utbildningsservice

Kontakta Utbildningsservice

Personalen inom Utbildningsservice hjälper i utbildnings- och studierelaterade frågor.

I Åbo finns den centrala delen av Utbildningsservice i Gripens första våning på Tavastgatan 13.
Utbildningsservice har också personal på fakultetskanslierna och även någon utlokaliserad, se nedan för enskilda kontaktuppgifter.

Inom centrala Utbildningsservice sköter vi bl.a. studentservice över disk (studentexpeditionen) och per telefon och e-post, internationella studieärenden, antagning och studieregistret. Till Utbildningsservice hör också studiepsykologen och Arbetsforum.

Studentexpeditionen

Från studentexpeditionen får du bl.a. officiella (stämplade) studerandeintyg och studieutdrag. Vi hjälper också i ärenden som berör inskrivning, läsårsanmälan, återinföring i matrikeln, avbrytande av studier, samt allmän rådgivning till sökande och studerande.

Studentexpeditionen är öppen kl. 9-12 vardagar.

Adress: 1. våningen i Gripen, Tavastgatan 13, 20500 Åbo.
Ingång både från Tavastagatan och från innergården.
Du når oss också via chatt, på mejl studinfo@abo.fi och per telefon +358 2215 4169.
För information om hur du får en e-tentsnyckel se e-tentsguiden här.

Coronainformation för personal och studerande.

E-post: studinfo@abo.fi
Telefon: +358 2 215 4169

Vid fakultetskanslierna kan du också hämta officiella studieutdrag och studieintyg.

I Vasa kan du kontakta fpv-studieradgivare@abo.fi om du har behov av att träffa någon ur administrationen.

Anställda

Studentexpeditionen

Studiesekreterare Rebecca Mattbäck
+358 2 215 4169
+358 46 921 6032
e-post: studinfo@abo.fi

Koordinator Paulina Ahokas
Studiesociala ärenden, stipendier
+358 2 50 355 6900
e-post: paulina.ahokas@abo.fi

Koordinator Ken Snellman
Antagning, studentrekrytering
+358 2 215 4004
+358 46 921 2617
e-post: ken.snellman@abo.fi

Koordinator Dennis Enberg (vikarierar Johnny Nykvist)
Studieregister
+358 50 468 3934
e-post: dennis.enberg@abo.fi eller studieregister@abo.fi

Koordinator Johanna Quiroz-Schauman
Antagning, internationella magisterprogram
+358 2 215 3446
+358 46 921 6568
e-post: johanna.quiroz-schauman@abo.fi

Projektkoordinator Johan Nyman
Peppi projektutveckling
+358 50 441 4502
e-post: johan.nyman@abo.fi

Internationella ärenden

e-post exchange@abo.fi

Koordinator Harriet Klåvus
+358 2 215 4510
+358 46 921 6130
e-post: harriet.klavus@abo.fi

Koordinator Anna-Karin Tötterman
+358 50 592 2839
e-post: anna-karin.totterman@abo.fi

Koordinator Katie Mills  (placeringsort Vasa)
+358 6 324 7473
+358 50 3106473
e-post: katie.mills@abo.fi

Koordinator Astrid Kalland
e-post: astrid.kalland@abo.fi

Karriärvägledning – Arbetsforum

e-post: arbetsforum@abo.fi

koordinator Matias Erlund (Åbo)
+358 2 215 4116
+358 40 563 5293
e-post: matias.erlund@abo.fi

koordinator Jan Kraufvelin (Åbo)
+358 2 215 4961
+358 50 536 5886
e-post: jan.kraufvelin@abo.fi

koordinator Anita Sundman,  (Vasa, Kvarnen, F4) (studieledig t.o.m 31.12.2022)

koordinator Malin Wälitalo-Palo (vik. Sundman)
+358 6 324 7131
+358 50 548 9505
e-post: malin.walitalo-palo@abo.fi

koordinator Charlotta Wendelin
+358 50 471 4577
e-post: charlotta.wendelin@abo.fi

Koordinator Mirjam Granström
Talent boost
+358 50 521 5373
e-post: mirjam.granstrom@abo.fi

Studiepsykolog vid Åbo Akademi

Klara Schauman-Ahlberg (Åbo)
Tryckerihuset
Biskopsgatan 19 / Gezeliusgatan 2
20500 Åbo
+358 2 215 4691
e-post: studiepsykolog@abo.fi

Jennifer Söderlund (Vasa) (Vikarierar Daniel Ventus)
korridor F4, rum F416, Academill,
Strandgatan 2,
65100 Vasa.
+358 46 921 6121.
e-post: studiepsykologvasa@abo.fi

Sabina Nickull
Projekten Nystart och VERNA
Tryckerihuset
Biskopsgatan 19 / Gezeliusgatan 2
+358 50 501 4315
e-post: studiepsykolog@abo.fi

Studerandes trakasseriombudsmän, sidan på intranätet (kräver inloggning)

Områdeschef

Gurli-Maria Gardberg
+358 2 215 4891
+358 46 921 5965
e-post: gurli-maria.gardberg@abo.fi

Direktör för Utbildningsservice

Lena Nybond
+358 50 592 5518
e-post: lena.nybond@abo.fi

Prorektor för utbildning

Prorektor, professor Gunilla Widén
+358 2 215 4756
e-post: gunilla.widen@abo.fi

Uppdaterad 6.9.2022