Skriv här det du söker efter!

Kontakta Utbildningsservice

Kontakta Utbildningsservice

Personalen inom Utbildningsservice (”US”) hjälper i utbildnings- och studierelaterade frågor.

Har du frågor om att söka in till en utbildning eller om urvalsprov, kontakta studinfo@abo.fi så hjälper vi dig vidare. Du kan också kontakta oss via chatten eller ringa på de kontaktuppgifter du hittar nedan. Hör av dig om det är något du undrar över!

I Åbo finns den centrala delen av US i Gripens första våning på Tavastgatan 13.
Utbildningsservice har också personal på fakultetskanslierna och även någon utlokaliserad, se närmare för enskilda kontaktuppgifter.

Inom centrala US (studentexpeditionen) sköter vi bl.a. studentservice över disk och per telefon och e-post, internationella studieärenden, antagning och studieregistret. Till US hör också studiepsykologen och Arbetsforum.

OBS! På grund av rådande förhållanden, håller studentexpeditionen från och med 18.3.2020 tillsvidare stängt. Behöver du officiella intyg? Kontakta oss på studinfo@abo.fi för att få ett intyg. För information om hur du får en e-tentsnyckel se e-tentsguiden här. Tyvärr kan man inte få e-tentamensnycklar i Vasa.

Studentexpeditionen (Åbo) i Gripens första våning är öppet alla vardagar kl. 12 – 15.

I Vasa handhas studentserviceärenden av utbildningsservice vid FPV (E4/F4 i Academill), som har mottagningstid alla vardagar kl. 12 – 15.

Gripens adress:
Åbo Akademi
Tavastgatan 13, 20500 Åbo
epost: studinfo@abo.fi

Områdeschef Gurli-Maria Gardberg

+358 2 215 4891 (Åbo)
+358 46 9215965 (gsm)
e-post: gurli-maria.gardberg@abo.fi

Studentservice, studentexpeditionen

Studiesekreterare Rebecca Mattbäck
+358 2 215 4169 (Åbo)
+358 46 9216032 (gsm)
e-post: studinfo@abo.fi

studieintyg/utdrag, inskrivning, läsårsanmälan, återinföring i matrikeln, avbrytande av studier, allmän rådgivning till sökande och studerande.
Vid fakultetskanslierna kan du också hämta officiella studieutdrag och studieintyg.

Koordinator Rebecca Karlsson
+358 2 215 4174 (Åbo)
+358 46 9216099 (gsm)
e-post: rebecca.karlsson@abo.fi

Koordinator Ken Snellman
+358 2 215 4004 (Åbo)
+358 46 9212617 (gsm)
e-post: ken.snellman@abo.fi

Koordinator Johnny Nykvist
+358 504633595
e-post: johnny.nykvist@abo.fi

Koordinator Johanna Quiroz-Schauman
+358 2 215 3446 (Åbo)
+358 46 9216568 (gsm)
e-post: johanna.quiroz-schauman@abo.fi

Koordinator Linda Lindholm
+358 504756646 (Åbo)
e-post: linda.lindholm@abo.fi eller studieregister@abo.fi

Projektkoordinator Johan Nyman
+358 50 4414502 (Åbo)
e-post: johan.nyman@abo.fi

******

Internationella ärenden

e-post exchange@abo.fi och international@abo.fi

Koordinator Harriet Klåvus

+358 2 215 4510 (Åbo)
+358 46 9216130 (gsm)
e-post: harriet.klavus@abo.fi

LLP/Erasmus-koordinator, FIRST, Ryssland och Östeuropa, avtal med Latinamerika, Coimbra Group SEN, representant i Coimbra Group

Koordinator Icca Krook
+358 46 9216013(gsm)
+358 2 215 3464 (Åbo)
e-post: icca.krook@abo.fi

ISEP-, CONAHEC-, och BCI -koordinator, avtal med USA och Kanada (samt utåkande utbytesstuderande till Nordamerika), alla inkommande utbytesstuderande, reseunderstöd för examensstuderande

Koordinator Katie Mills (placeringsort Vasa, E0406)

+358 50 3106473 (gsm)
+358 6 324 7473 (Vasa)
e-postl: katie.mills@abo.fi

Avtal med Asien och Oceanien, avtal med Afrika, Nordplus-koordinator, ISEP (Vasa)-koordinator, handledning av studerande i Vasa gällande utbytesstudier.

Karriärvägledning – Arbetsforum

e-post: arbetsforum@abo.fi

Arbetsforum i Åbo finns i Åhuset, Gezeliusgatan 2a. Utrymmena är gemensamma för Åbo Akademis och Åbo universitets karriärcenter.

I Vasa finns Arbetsforums koordinator på adressen Strandgatan 2, (i huvudbyggnaden, F4) 65100 Vasa

koordinator Matias Erlund (Åbo)
+358 2 215 4116 (Åbo)
+358 40 5635293 (gsm)
e-post: matias.erlund@abo.fi

Placeringsuppföljningar, Kandidatrespons, karriärvägledning, mm.

koordinator Jan Kraufvelin (Åbo)
+358 2 215 4961 (Åbo)
+358 50 5365886 (gsm)
e-post: jan.kraufvelin@abo.fi

Arbetsmarknadsinformation, karriärvägledning, jobbförmedling, mm.

koordinator Anita Sundman,  (Vasa, Kvarnen, F4)
+358 6 324 7131 (Vasa)
+358 50 5489505 (gsm)
e-post: anita.sundman@abo.fi

Karriärvägledning och -coaching, arbetspraktik, jobbförmedling, arbetsmarknadsinformation, sysselsättningsundersökningar mm

Studiepsykolog vid Åbo Akademi

Klara Schauman-Ahlberg (Åbo)
Tryckerihuset
Biskopsgatan 19 / Gezeliusgatan 2
20500 Åbo
+358 2 215 4691
e-post: studiepsykolog@abo.fi

Studiepsykolog Daniel Ventus har sin mottagning i korridor F4, rum F416, Academill, Strandgatan 2, 65100 Vasa.

För frågor och rådgivning:
+358 46 9216121.
e-post: studiepsykologvasa@abo.fi

Studerandes trakasseriombudsmän, se här:

Prorektor med ansvar för grundutbildningen:

Prorektor, professor Mikael Lindfelt
+358 2 215 3628 (gsm)
e-post: mikael.lindfelt@abo.fi

Prorektor Lindfelt har sitt arbetsrum i Åbo i Humanisticum, Biskopsgatan 13.

Biträdande direktör för Åbo Akademis utbildningsservice är:
Lena Nybond
+358 50 5925518 (gsm)
e-post: lena.nybond@abo.fi

Fakulteternas besöksadresser:

Fakulteten för humaniora, psykologi och teologi

Arken
Fabriksgatan 2
Åbo
tfn: +358 2 215 4470
e-post: fhpt@abo.fi

Fakulteten för naturvetenskaper och teknik

Axelia
Biskopsgatan 8
Åbo
tfn: +358 2 215 31 (växel)
e-post: fnt@abo.fi

Fakulteten för pedagogik och välfärdsstudier

Academill
Strandgatan 2
Vasa
tfn: +358 2 215 31 (växel)
e-post: fpv@abo.fi

Fakulteten för samhällsvetenskaper och ekonomi

Asa
Fänriksgatan 3 B
Åbo
tfn: +358 2 215 31 (växel)
e-post: fse@abo.fi

Uppdaterad 25.5.2020