Skriv här det du söker efter!

Kontakta Utbildningsservice

Kontakta Utbildningsservice

Personalen inom Utbildningsservice hjälper i utbildnings- och studierelaterade frågor.

I Åbo finns den centrala delen av Utbildningsservice i Gripens första våning på Tavastgatan 13.
Utbildningsservice har också personal på fakultetskanslierna och även någon utlokaliserad, se nedan för enskilda kontaktuppgifter.

Inom centrala Utbildningsservice sköter vi bl.a. studentservice över disk (studentexpeditionen) och per telefon och e-post, internationella studieärenden, antagning och studieregistret. Till Utbildningsservice hör också studiepsykologen och Arbetsforum.

Studentexpeditionen

Från studentexpeditionen får du bl.a. officiella (stämplade) studerandeintyg och studieutdrag. Vi hjälper också i ärenden som berör inskrivning, läsårsanmälan, återinföring i matrikeln, avbrytande av studier, samt allmän rådgivning till sökande och studerande.

Studentexpeditionens servicepunkt i Gripen (Åbo) är stängd till och med 31.12.2020. Vi betjänar via telefon, chatt och e-post. Under den här tiden kan du komma överens om besök genom att ringa eller skicka e-post. Kommande öppethållningstider besluts om i enlighet med rådande pandemiläge och vi informerar om dem vartefter här.

För information om hur du får en e-tentsnyckel se e-tentsguiden här.

Coronainformation för personal och studerande.

Adress: 1. våningen i Gripen, Tavastgatan 13, 20500 Åbo.
Ingång både från Tavastagatan och från innergården.

E-post: studinfo@abo.fi
Telefon: +358 2 215 4169

Vid fakultetskanslierna kan du också hämta officiella studieutdrag och studieintyg.

På grund av den rådande Covid-19 pandemin är fakultetskanslierna stängda och studierådgivning sker med tidsbokning och i första hand på distans. Kontakta oss för att komma överens om en tid för rådgivning.

I Vasa kan du kontakta fpv-studieradgivare@abo.fi om du har behov av att träffa någon ur administrationen.

Anställda

Studentexpeditionen (Åbo)

Studiesekreterare Rebecca Mattbäck
+358 2 215 4169
+358 46 9216032
e-post: studinfo@abo.fi

Koordinator Rebecca Karlsson
+358 2 215 4174
+358 46 9216099
e-post: rebecca.karlsson@abo.fi

Koordinator Ken Snellman
+358 2 215 4004
+358 46 9212617
e-post: ken.snellman@abo.fi

Koordinator Johnny Nykvist
+358 504633595
e-post: johnny.nykvist@abo.fi eller studieregister@abo.fi

Koordinator Johanna Quiroz-Schauman
+358 2 215 3446
+358 46 9216568
e-post: johanna.quiroz-schauman@abo.fi

Projektkoordinator Johan Nyman
+358 50 4414502
e-post: johan.nyman@abo.fi

Planerare Annika Stålfors
Tfn +358 469215700 (Åbo)
e-mial: annika.stalfors@abo.fi

Internationella ärenden

e-post exchange@abo.fi och international@abo.fi

Koordinator Harriet Klåvus

+358 2 215 4510
+358 46 9216130
e-post: harriet.klavus@abo.fi

Koordinator
+358 –
+358 2 215 –
e-post: –

Koordinator Katie Mills (placeringsort Vasa, E0406)

+358 50 3106473
+358 6 324 7473
e-postl: katie.mills@abo.fi

Karriärvägledning – Arbetsforum

e-post: arbetsforum@abo.fi

koordinator Matias Erlund (Åbo)
+358 2 215 4116
+358 40 5635293
e-post: matias.erlund@abo.fi

koordinator Jan Kraufvelin (Åbo)
+358 2 215 4961
+358 50 5365886
e-post: jan.kraufvelin@abo.fi

koordinator Anita Sundman,  (Vasa, Kvarnen, F4)
+358 6 324 7131
+358 50 5489505
e-post: anita.sundman@abo.fi

Studiepsykolog vid Åbo Akademi

Klara Schauman-Ahlberg (Åbo)
Tryckerihuset
Biskopsgatan 19 / Gezeliusgatan 2
20500 Åbo
+358 2 215 4691
e-post: studiepsykolog@abo.fi

Daniel Ventus (Vasa)
korridor F4, rum F416, Academill,
Strandgatan 2,
65100 Vasa.
+358 46 9216121.
e-post: studiepsykologvasa@abo.fi

Studerandes trakasseriombudsmän, sidan på intranätet (kräver inloggning)

Områdeschef

Gurli-Maria Gardberg

+358 2 215 4891
+358 46 9215965
e-post: gurli-maria.gardberg@abo.fi

Prorektor med ansvar för grundutbildningen

Prorektor, professor Mikael Lindfelt
+358 2 215 3628
e-post: mikael.lindfelt@abo.fi

Prorektor Lindfelt har sitt arbetsrum i Åbo i Humanisticum, Biskopsgatan 13.

Biträdande direktör för Åbo Akademis utbildningsservice

Lena Nybond
+358 50 5925518
e-post: lena.nybond@abo.fi

Uppdaterad 9.9.2020