Skolresurs organiserar under åren 2022-2023 fortbildningsprojektet ”Modellering och simulering i gymnasiets naturvetenskaper”, bestående av fyra moduler. Tanken är att alla deltagarna deltar i samtliga delar, men det är även möjligt att ta dem separat vid behov.
Moduler
- Applets och simuleringar i GeoGebra. Närstudietillfället hölls i Helsingfors 28.10.2022 med GeoGebra-experterna Svetlana Yushmanova och Anders Karlsson från Ållebergsgymnasiet i Falköping. Mer information om modulen här.
- Programmering och simulering som verktyg i samhället. Närstudietillfället hålls fredagen den 3 februari 2023 i Åbo. Efter fredagens fortbildning är det möjligt att delta i det fristående programmet vid Åbo Akademi för matematiklärare. Mer information om dem här.
- De två sista modulerna, Behandling av mätdata med Logger Pro och Simuleringar med Algodoo kombineras till en två-dagars kurs hösten 2023. Mer information och anmälan under nyheter.
Målgrupp
Gymnasiets ämneslärare i matematik- och naturvetenskap i hela Svenskfinland.
Upplägg
Varje modul innehåller 1-2 närstudieträffar, samt två distansträffar och mellanliggande eget arbete i klass. Närstudietillfällena inkluderar introduktion av modulens tema/verktyg, en inspirationsföreläsning samt hands-on-workshops.
Avgifter
Deltagandet finansieras av Utbildningsstyrelsen och är därigenom kostnadsfritt för deltagaren. Observera att Utbildningsstyrelsens fortbildningsfinansiering inte omfattar Åland. Avgifter för resor, kost och logi på egen bekostnad.