
Utbildningsprogrammet i socialvetenskaper: studentexamen (inkl. IB, EB-, RP/DIA)
Betygsantagning på basis av studentexamen (inkl. IB, EB, RP/DIA)
Till utbildningsprogrammet i socialvetenskaper (Vasa) har du möjlighet att bli antagen på basis av vitsorden i en finländsk studentexamen eller på basis av vitsorden i en IB-, EB- eller RP-/DIA-examen.
Ansökningsmålet i studieinfo.fi heter: Utbildningsprogrammet i socialvetenskaper (Vasa), politices kandidat och politices magister (3+2 år).
Antalet studieplatser är 12.
Här hittar du information om Tröskelvillkor
Poäng för finländsk studentexamen (eller IB-, EB- eller RP-/DIA-examen)
Betygspoäng ges på basis av poäng för vitsorden i studentexamen enligt en gemensam skala som tillämpas nationellt.
Resultaten från betygsantagningen publiceras senast måndagen 25.5.2026 i tjänsten Min Studieinfo.
Poängsättning för betygsantagningen
Du kan få poäng för högst fem ämnen, enligt följande:
- modersmål och litteratur
- fyra andra ämnen som du skrivit och som ger dig de bästa poängen
Om du saknar något av de ämnen som poängsätts får du noll poäng för det. Du kan dock bli antagen utan ämnet i fråga, om de betygspoäng som du fått för andra ämnen räcker för att bli antagen.
Du kan få poäng endast en gång för samma ämne. Detta innebär till exempel att du endast kan få poäng för antingen lång eller kort lärokurs i matematik.
Om du har avlagt flera prov i anslutning till studentexamen som ska beaktas i betygsantagningen räknas betygspoängen genom att kombinera examina enligt de prov som ger dig mest poäng.
För gamla realprov (realprov som avlagts före 2006) ges inga poäng.
Du hittar poängtabellen på yliopistovalinnat.fi.

