Skriv här det du söker efter!

Kontakta Skärgårdsinstitutet

Kontakta Skärgårdsinstitutet

Ta gärna kontakt med oss på Skärgårdsinstitutet!

Cecilia Lundberg.

 

 

Cecilia Lundberg
cecilia.lundberg@abo.fi | +358 46 920 2007

Ordförande för Skärgårdsinstitutet & ansvarig utgivare för Tidskriften Skärgård
Projektkoordinering i temanätverket Habitability
Projektmedarbetare i SALT

 

Pia Prost.

 

 

Pia Prost
pia.prost@abo.fi | +358 50 338 1710

Redaktör för Tidskriften Skärgård
Projektansvarig för temanätverket Habitability
Projektmedarbetare i SALT

 

Tiina Saaresranta.

 

 

Tiina Saaresranta
tiina.saaresranta@abo.fi | +358 50 470 4292

Projektansvarig för SALT

 

Annina Kainu.

 

 

Annina Kainu
annina.kainu@abo.fi | +358 50 46 98219

Projektmedarbetare i temanätverket Habitability

 

Mia Henriksson.

 

 

Mia Henriksson 
mia.henriksson@abo.fi | +358 50 40 13511

Projektmedarbetare i temanätverket Habitability och projektet SALT
Webbmaster och skribent för Tidskriften Skärgård

 

Matilda Londen.

 

 

Matilda Londen
matilda.londen@abo.fi | +358 50 462 4006

Prenumerationer och administration av Tidskriften Skärgård
Projektmedarbetare i temanätverket Habitability och projektet SALT

 

Niklas Ollila.

 

 

Niklas Ollila
niklas.ollila@abo.fi | +358 50 527 7357

Projektmedarbetare i temanätverket Habitability och projektet SALT

 

Porträttbild av Christian Plejel.
Foto: Christian von Essen.

 

 

 

 

Christian Plejel
christian@pleijel.ax | +358 45 7342 8825

Projektmedarbetare i temanätverket Habitability

 

Skärgårdsinstitutets ledningsgrupp

Skärgårdsinstitutet har en ledningsgrupp, ordförande är utbildningsplanerare FD Cecilia Lundberg (2021–). Följande personer är med i ledningsgruppen:

Nina Söderlund, utbildningsplanerare vid CLL
suppl. Mona Riska, utbildningschef

Kasper Westerlund, föreståndare för Sjöhistoriska insitutet
suppl. Charlotte von Hartman, skärgårdsguide

Mikael von Numers, docent, universitetslärare i miljöbiologi vid Åbo Akademi
suppl. John Wrede, kommundirektör

Blanka Henriksson, forskningsledare i nordisk folkloristik vid Åbo Akademi
suppl. Gilla Granberg, utvecklingschef

Katariina Siivonen, universitetslektor, etnolog och framtidsforskare vid Åbo universitet
suppl. Olle Lerche, utvecklingschef

Katja Bonnevier, koordinator vid Skärgårdshavets biosfärområde
suppl. Sami Heinonen, skärgårdsombudsman

Kjell Andersson, professor em. i landsbygdsforskning
suppl. Maria Johansson, utbildningsplanerare/doktorand

Julia Ajanko, Finlands öar rf.
suppl. Micaela Jansson, verksamhetsledare

Uppdaterad 9.1.2023