Sökmaskinen är ÅA-webbens hjärta. Allt vårt innehåll ligger på endast några tangenttryckningars avstånd. Då du skrivit de första bokstäverna av ditt sökord börjar sökmotorn presentera förslag, som dessutom indelas i olika kategorier. Ju mer du skriver, desto noggrannare blir sökträffarna.

Genvägar

Utbildningsledarskap


Är du intresserad av att ta nästa steg i din yrkeskarriär? Vill du utveckla din förmåga att leda pedagogisk verksamhet och få en djupare förståelse för rektorsuppdraget i dagens och morgondagens utbildningslandskap?

Utbildningsledarskap, 25 sp vid Åbo Akademi är ett behörighetsgivande utbildningsprogram för yrkesverksamma lärare. Utbildningen ger dig kunskaper, färdigheter och beredskap att leda en läroanstalts verksamhet i linje med lagstiftning, styrdokument och utbildningens pedagogiska uppdrag. Samtidigt får du verktyg för att förstå skolans vardag ur ett ledarskaps-, utvecklings- och förvaltningsperspektiv.

Utbildningen består av fem moduler á 5 studiepoäng, som vardera kombinerar teori och reflektion. Du får fördjupa dig i ledarskapsteorier, skolans praktiska och pedagogiska ledarskap, juridik och utbildningsförvaltning, strategiskt ledarskap och skolutveckling. Därtill finns en övergripande praktikumdel med uppgifter kopplade till modulerna och din egen utbildningsorganisation.

Innehåll
Modul 1: Skolledarskapsteori och rektors professionella kompetensutveckling, 5 sp

Kursen ger en överblick av ledarskapsteoriernas utveckling. Kursen presenterar ett urval av samtida ledarskapsteorier i en utbildningskontext (t.ex. transaktionellt ledarskap, transformationellt ledarskap, transformativt ledarskap, icke-affirmativ ledarskapsteori, distribuerat ledarskap). Kursen behandlar modeller för rektors kompetens och kompetensutveckling. 

Modul 2: Utbildningsledarskapets praktiska dimensioner, 5 sp

Kursens hanterar skolans värdegrund och verksamhetskultur. Kursen belyser rektors arbete i relation till externa intressenter och ramvillkor (ex. hemmen, myndigheter, styrdokument). Kursen synliggör skolans systematiska personalledarskap och kvalitetsarbete samt arbetsmiljöarbete. Kursen beskriver rektorsskapet ur den individuella rektorns perspektiv.

Modul 3: Ledarskap och skolutveckling, 5 sp

Utvecklingsorienterat ledarskap inom offentlig utbildning synliggörs genom att nalkas utbildningsledarskap som ett flernivåfenomen. Kursen erbjuder teoretiska underlag för organisationsförändring och utveckling. Pedagogiskt ledarskap på utbildningsledarskapets olika nivåer exemplifieras med olika ledarinsikter. Kursen behandlar hur undersökande processer kan nyttjas för utvecklingsarbete.

Modul 4: Juridik och utbildningsförvaltning, 5 sp

Kursen behandlar bland annat: Grunderna i offentlig förvaltning och kommunal förvaltning, inklusive grundrättigheterna och principerna om en god förvaltning. Utbildningsförvaltning och ordnande av utbildning. Juridiska frågor i anknytning till skolans vardag och elevens rättigheter, bland annat ansvarsfrågor, disciplinära frågor, stöd för lärande och elevhälsa. Elevens och vårdnadshavarnas ställning samt mekanismer för att trygga barnets välmående. Personalförvaltning och arbetslagstiftning.

Modul 5: Praktikum, 5 sp

Under praktikum bekantar sig studerande med den egna arbetsgivarens styrdokument kring rektors arbetsbeskrivning och uppgifter samt genomför en intervju med en rektor i en annan bildningsorganisation.

Den studeranden gör även en kulturanalys av den egna utbildningsorganisationen samt planerar och genomför ett mindre skolutvecklingsprojekt i samråd med skolans ledning. Inom ramen för temat ledarskap skrivs avslutningsvis en valfri ledarskapsartikel som belyser ett aktuellt tema inom bildningen.

De olika delarna rapporteras i ett avslutande praktikumseminarium och erfarenheterna sammanfattas i form av en individuell inlärningsportfolio.

Lärandemål
Modul 1: Ledarskapsteorier och ledarskapsforskning, 5 sp

Efter avslutad kurs förväntas studerande kunna:

  • redogöra för de dominerande riktningarna och teorier om ledarskap och kompetensutveckling
  • diskutera och exemplifiera vilka uttryck samtida ledarskapsteorier och modeller tar sig i utbildningsledarskap på organisationsnivå.
Modul 2: Utbildningsledarskapets praktiska dimensioner, 5 sp

Efter avslutad kurs förväntas studerande:

  • ha utvecklat sina insikter i och förståelse för skolans praktisk-pedagogiska ledarskap ur ett rektorsperspektiv.
Modul 3: Ledarskap och skolutveckling, 5 sp

Efter avslutad kurs förväntas studerande kunna:

  • redogöra för utbildningsledarskapets nivåer och diskutera aktörer på nivåerna
  • diskutera skolutveckling genom forskningsbaserade, centrala och aktuella arbetsmodeller
  • relatera till skolutveckling och utbildningsledarskap ur ett pedagogiskt perspektiv.
Modul 4: Juridik och utbildningsförvaltning, 5 sp

Efter avslutad kurs förväntas studerande:

  • visa förmåga att känna till och kunna tillämpa relevant lagstiftning och andra styrdokument
  • förstå sambandet mellan juridik, pedagogik och etik för att kunna leda en skolgemenskap som fungerar i praktiken, men ändå respekterar elevers och vårdnadshavares rättigheter och integritet
  • förstå vilka linjedragningar som måste göras lokalt och kunna driva dessa frågor
  • känna till skolans skyldigheter men också gränserna för skolans ansvar för att kunna bemöta elever och vårdnadshavare på faktabasis
  • känna till på vilka sätt eleverna kan stödjas i deras skolgång
  • känna till reglerna för personalförvaltning och kunna fungera som en god förman.
Modul 5: Praktikum, 5 sp

Efter avslutad kurs förväntas studerande:

  • ha en fördjupad förståelse för utbildningsledarskapets centrala uppgifter samt ha utvecklat en förmåga att analysera, planera och reflektera över ledarskap i utbildningsorganisationer
  • ha stärkt det administrativa kunnande inom utbildningsförvaltning och hens pedagogiska ledarskapskompetens i relation till olika ledarskapsuppgifter
  • ha utvecklat förståelsen för rektors uppdrag och ansvar inom organisation, ekonomi, personalledning och pedagogisk utveckling
  • kunna analysera organisationskultur, kommunikation och relationer i skolmiljöer samt hur dessa påverkar ledarskap, samarbete och verksamhetsutveckling
  • kunna formulera sig i ärenden som rör pedagogiska, samhälleliga och elevsociala verksamhetsområden inom den egna pedagogiska verksamheten
  • kunna reflektera över ledarskapets möjligheter och utmaningar i utbildningsorganisationer, med särskilt fokus på ansvarstagande och hållbar utveckling.
Målgrupp och urvalskriterier
Målgrupp

Utbildningsprogrammet vänder sig till lärare som önskar få behörighet som rektor enligt förordningen för behörighetsvillkor för undervisningspersonal 986/98, 865/05.

Urvalskriterier

Alla med minst en lägre högskoleexamen och lärarbehörighet kan söka till utbildningen. Dessa kriterier ska meddelas i anmälan. 

Observera: För att utbildningen ska starta krävs ett minimiantal om 25 deltagare och maxantalet är 35 deltagare. 

Genomförande och tidtabell
Genomförande

Utbildningen genomförs som flerformsstudier som passar att kombinera med arbete. Varje modul innehåller en närstudiedag i Tammerfors samt fyra distansträffar i Zoom.

Deltagande i närstudiedag är obligatoriskt (ingen distans) och förutsätter ev. tjänstledighet från arbete. Vid distansträffarna förväntas aktivt deltagande, vilket innebär att man deltar i diskussioner och bidrar till gruppens gemensamma kunskapsskapande.

Distansträffarna ordnas mestadels efter skoltid, men kan även innebära behov av kortare tjänstledigheter.

Tidtabell

Utbildningen inleds i september 2026 och pågår fram till december 2027.
 

Avgift och avbokningsvillkor
Avgift

För utbildningen uppbärs en Early Bird avgift 800 € per deltagare som anmält sig senast 31.5.2026.
Från och med 1.6.2026 är avgiften 1250€.

Betalning i rater

Avgiften betalas i två rater. Deltagaren står även för egna kostnader i samband med deltagande i närstudiedagar.

1: 400 € /625€ som betalas då man bekräftar sin plats i utbildningen, senast 15.6.2026.

2: 400 € /625€ som betalas senast 31.1.2027.

Avbokningsvillkor

Avbokningar som görs efter att deltagaren bekräftat sin plats i utbildningen debiteras med 50% av hela deltagaravgiften. Hela avgiften debiteras om avbokningen inte görs före utbildningens början. Avbokning måste ske via e-post till utbildningens arrangörer (roland.traskelin@abo.fi).

Kontaktuppgifter

Roland Träskelin

Processledare för Utbildningsledarskap

 +358 (0) 50 478 2326

roland.traskelin@abo.fi

25 sp

800 € / 1250€

Svenska, via Zoom.

01.09.2026–31.12.2027