Skriv här det du söker efter!

Aktuellt

Aktuellt

Hongbo Zhang får Business Finland finansiering för DNA-projekt

Hongbo Zhang, professor i farmaceutiska biomaterial vid Åbo Akademi, har tilldelats Business Finland Research to Business-finansiering för utveckling och kommersialisering av en ny, snabb och känslig DNA-detektionsmetod kallad GenesMAP.

Metoden, som utnyttjar en unik design med DNA-nanoteknik, kräver inget amplifieringssteg (PCR, RPA etc.) och möjliggör detektion av en målsekvens av dubbelsträngat DNA (dsDNA) i ett biologiskt prov inom en timme vid rumstemperatur.

Med hjälp av fluorescerande prober och mikrofluidiska droppar kan mål-dsDNA detekteras kvantitativt genom att räkna fluorescerande droppar under ett mikroskop. I princip kan man rikta in sig på vilken gensekvens som helst genom att utforma en specifik detektionsprobsekvens.

Metoden är enkel att använda i praktiken och kräver endast blandning av reagens och räkning av droppar. Under projektets gång planerar Zhangs forskargrupp att detektera CAR-T-celler i blod som ett koncepttest (proof of concept). Ett patent för tekniken har lämnats in i november 2024.

Projektet pågår 1.9.2025–31.08.2027 och har en totalbudget på 720 000 euro.

Hongbo Zhangs forskning karaktäriseras av bland annat mikrofluidik, nanomedicin, riktad läkemedelstillförsel och olika läkemedelsmaterial. Han är professor inom profileringsområdet Lösningar för Hälsa och gruppledare för den multidisciplinära forskningsgruppen för funktionella material för medicin. Zhang är en av gruppledarna inom Åbo Akademis och Åbo universitets gemensamma flaggskepp InFlames.