Sökmaskinen är ÅA-webbens hjärta. Allt vårt innehåll ligger på endast några tangenttryckningars avstånd. Då du skrivit de första bokstäverna av ditt sökord börjar sökmotorn presentera förslag, som dessutom indelas i olika kategorier. Ju mer du skriver, desto noggrannare blir sökträffarna.

Genvägar

Höga graner fotograferade nerifrån upp.

Nyhet

Åbo Akademi har tecknat ett avtal med företaget Kuusakoski för att hantera skrotning av Åbo Akademis elektronik- och ICT-avfall. Avtalet omfattar båda campusområdena och Vasa Övningsskola.

Kuusakoski återanvänder ICT-utrustningen i den mån det är möjligt, enligt deras modell för återanvändning av komponenter och utrustning. Om det inte går att återanvända utrustningen, ser de till att materialet återvinns på ett miljövänligt sätt.

Utrustning som innehåller minne, som datorer och telefoner, töms säkert och företaget rapporterar till ÅA om processen.

Erik Kallankari, ICT, med IT och elektronikskrot som ska återanvändas
Erik Kallankari, ICT, med IT- och elektronikskrot som ska återanvändas