Barnens Akademi ordnas läsåret 2025-2026 på flera håll i Svenskfinland

Tack vare stöd från Svenska folkskolans vänner blir det en ny runda av Barnens Akademi! Verkstäderna ordnas i huvudstadsregionen och Vasa under läsåret 2025-2026, samt i Åbo och på Åland under våren 2026. Barnens Akademi är ett samarbete mellan Skolresurs och Svenska folkskolans vänner.
De tvärvetenskapliga verkstäderna ordnas i högskolornas egna lokaler för nyfikna och kunskapstörstiga elever i årskurserna 1–3 och 4–6. Verkstäderna för samman barn med lika intresse för att experimentera och lära sig genom rolig och intressant tillämpning av teori.
Vasa är först ut med första tillfället den 4.10 medan det första tillfället i Helsingfors ordnas 1.11. Mer information och anmälan hittas här. Information om vårens tillfällen på Åland och i Åbo (samt anmälan till dem), uppdateras senare i höst på samma sida.

