
Motsvarighetsintyg för lärarbehörighet
Motsvarighetsintyg är ett intyg över lärarbehörighet i ett undervisningsämne och behövs i de fall där den ämnesmässiga behörigheten inte framgår i ditt examensbetyg.
Ett universitet, där det är möjligt att fullgöra en studieprestation som hör till studier inom lärarutbildningen, kan på ansökan ge ett s.k. motsvarighetsintyg över att den sökande har inhämtat kunskaper och färdigheter som motsvarar studieprestationen (Statsrådets förordning om universitetsexamina 794/2004). Intyget som utfärdas är ett avgiftsbelagt beslut i enlighet med Statsrådets förordning om avgifter som tas ut i universitetens verksamhet (1082/2009).
Ett motsvarighetsintyg anger behörighet i undervisningsämnen för ämneslärare i enlighet med Förordning om behörighetsvillkoren för personal inom undervisningsväsendet (986/1998 och 865/2005).
Motsvarighetsintyg kan sökas av dig som
- studerar vid ÅA och som har ämnesmässiga behörigheter som helt eller delvis inte kommer att rymmas med i din examen
- är utexaminerad från ÅA
- har studerat vid ett annat universitet
Intyget eller avslag på detsamma kostar 126 euro. Vid avslag får man ett beslut på vilka kurser som krävs för komplettering av studierna för att ett intyg ska kunna utfärdas.
Du gör anhållan genom denna blankett och lämnar in den till studievagledning@abo.fi

