
Pressmeddelande
Pekka Santtila och Gunilla Widén vidare i Åbo Akademis rektorsval
Åbo Akademi söker ny rektor för perioden 1.8.2026−31.7.2030. Av de elva sökande går Gunilla Widén och Pekka Santtila vidare i rekryteringsprocessen.
Pekka Santtila är professor i psykologi vid universitetet NYU Shanghai och en internationellt erkänd forskare inom rättspsykologi. Han är alumn från Åbo Akademi och har tidigare varit professor och dekan vid Åbo Akademi, med omfattande erfarenhet av akademiskt ledarskap både i Finland och internationellt. Santtila är också docent vid Åbo Akademi och East China Normal University.
Som forskare är Santtila särskilt inriktad på intervjumetodik, AI-assisterat beslutsfattande och inlärning via simuleringar. Vid NYU Shanghai har han verkat som ämnesansvarig för samhällsvetenskaperna, ordförande för universitetets forskningsetiska nämnd samt invald ordförande för fakultetsrådet.
Gunilla Widén är professor i informationsvetenskap vid Åbo Akademi och har sedan april 2025 verkat som tillförordnad rektor. Hon har en gedigen forskarbakgrund med doktorsexamen från Åbo Akademi, över 120 publikationer samt handledning av flera doktorander. Hennes forskning har haft stark koppling till samhälleliga informationsmiljöer och hon har varit aktiv i internationella samarbeten.
Widén har gedigen erfarenhet av akademiskt ledarskap, utöver sin nuvarande roll som tillförordnad rektor, bland annat som prorektor för utbildning, vice-dekan och ämnesansvarig professor. Widén är docent vid Tammerfors universitet.
Personal och studerande vid Åbo Akademi har möjlighet att bekanta sig med finalisterna vid en frågestund som ordnas av universitetskollegiet den 14 januari 2026.
Rektorn utses av Åbo Akademis styrelse. Styrelsen behandlar valet av rektor på sitt möte den 27 januari 2026.
Mera information:
Dag Wallgren, styrelseordförande, Åbo Akademi
Tfn: +358 40 522 4648
Epost: dag.wallgren@abo.fi




