
Aktuellt
Mångfald, mat och gemenskap under International Student’s day i Academill
Studerande från över 20 olika länder deltog i den första International Student’s Day i Academill.
– ”Akwaaba” säger jag. Då ska du svara ”medaase”. Det betyder välkommen, och tack, säger Ebenezer Gaisie från Ghana då han leende räcker över en hemlagad pastej och visar på en kall dryck som till smaken påminner lite om finländsk glögg.
Bredvid honom står hans kompis och spelar på en trumma. Stämningen är på topp under dagen för internationella studerande, den första som någonsin ordnats i Academill.



Hela foajén i sjuder av liv och dofter av bakverk och mat, det hörs skratt, musik och man kan delta i traditionell kinesisk quigong framför en skärm. Vid ett annat av de många borden har Sakiba Ahmed och hennes man Md Towhid Islam dukat upp med traditionella rätter från hemlandet Bangladesh. Just nu är det Ahmed som studerar.
– Jag undervisade vid universitetet i vårt hemland och fortsätter kanske studera då min fru är klar med sina studier i pedagogik vid Åbo Akademi. Just nu jobbar jag, säger Islam.


Emmanuel Acquah, professor i pedagogik med inriktning på minoritetsstudier, är initiativtagare till evenemanget. Temat för dagen är ”From Internationalisation to Inclusion: Rethinking the Value of International Students and Staff in Finnish Universities” (ungefär Från internationalisering till inkludering: att omvärdera betydelsen av internationella studenter och anställda vid finländska universitet”).
– Våra internationella studerande berikar universitetet varje dag och tillför nya tänkesätt som kan vidga våra vyer. När jag började här för nio år sedan var jag den enda på jobbet som inte var finländare, och det var ibland svårt att få förståelse. Jag började fundera över hur man kan förändra sin omgivning. Jag tror att vi gagnas av att se på vårt universitet utifrån, fundera på vad vi kan förändra, säger han.
Idén till evenemanget kom i samband med en kurs där han ställde sina studenter frågan hur vi kan förändra samhället och fira mångfald. Resultatet blev en dag för internationella studerande där finländska och internationella studerande kan mötas och fira mångfald genom att lyssna på anföranden och ta intryck av varandras kulturer.



En av de inbjudna under dagen är Frans Villanen, ordförande i stadsfullmäktige i Vasa. Han berättar att det talas omkring 123 språk i staden, och säger att det alltid funnits ett internationellt mindset som format och berikat staden.
– Det finns knappast något bättre sätt att jobba än att välkomna diversitet och arbeta tillsammans. Genom att välkomna våra olika bakgrunder och olika erfarenheter kan vi berika vårt samhälle och föra det framåt. I ett samhälle som blir allt mera globalt behöver vi också som stad minnas att ju snabbare Vasa börjar kännas som hemma, desto bättre har vi lyckats, säger han.
International Student’s Day ordnades i Academill den 30.10.2026. Evenemanget finansierades av Svenska kulturfonden.

